manxcommonwealthgames.com Facebook  Follow us

Isle of Man at the Commonwealth Games Logo 2018 website 2018 website

NO JOY FOR THE CHERRY RED CHARIOTS OF FIRE 1982

1982 Isle of Man Team
Cherry reds: back row (left to right) Graham Young, Peter Quirk, Colin Skillicorn, David Clague, Phil Mason, Joe Quayle (attaché), Shane Stigant, Graham Stigant and Steve Joughin
Second row (l t r) Mike Doyle, Steve Porter, Gary Hinds, Peter Kelly, Mike Kermode, John Quilliam, Dave McCutcheon, Phil Mead, Murray Lambden and Robbie Lambie
Third row (l to r) Lol Jones, Andy Nicholson, Muriel Cain, Roberta Cannell, Dennis Moore, Louise Cowin, Angela Carter, Peter Quilliam and Mark Gage
Fourth row (l t r) Kevin Madigan, Peter Kniveton, Dr Joe Ferguson, Don Taylor, Dursley Stott, Peter Kneale, Ron Killey, Dennis Lace and John Mead

Athletics: Angela Owen (100 and 200m); Dave McCutcheon (100, 200 and 400m, 400m hurdles); Murray Lambden (30km walk), Graham Young (30km walk); Robbie Lambie (30km walk)
Swmming: Colin Skillicorn (100 and 200m backstroke, 100m freestyle and 200m individual medley); Shane Stigant (100 and 200m breaststroke, 200m individual medley); Graham Stigant (100 and 200m breaststroke, 200m individual medley); Louise Cowin (100 and 200 and 400m freestyle, 200m individual medley)
Shooting: Peter Quirk (small-bore individual and pairs); Phil Mason (free pistol, centre fire pistol and air pistol); Peter Kelly (Olympic Trap individual and pairs); Mike Kermode (full -bore individual and pairs); Peter Quilliam (full-bore individual and pairs; small-bore individual and pairs); David Clague (Skeet individual and pairs); John Quilliam (Skeet individual and pairs; Olympic Trap individual and pairs)
Cycling: Steve Joughin (road race, 4000m pursuit, 1000m time trial, 100km team time trial); Mike Doyle (road race, 4000m pursuit, 100km team time trial); Steve Porter (4000m pursuit, 1000m time trial, 10-mile scratch race and 100km team time trial); Andy Nicholson (road race), Mark Gage (100km team time trial and road race); Gary Hinds (1000m time trial and 10-mile scratch race)
Badminton: Roberta Cannell (women’s singles, doubles, mixed doubles and team); Muriel Cain (women’s singles, doubles, mixed doubles and team); Dennis Moore (men’s singles, doubles, mixed doubles and team); Phil Mead (men’s singles, doubles, mixed doubles and team)
Team officials: general team manager, Peter Kneale; HQ official, Dennis Lace; cycling, Ron Killey; cycling mechanic, Lol Jones; swimming, John Mead; badminton, Peter Kniveton; shooting, Don Taylor; athletics, Kevin Madigan; medical officer, Dr Joe Ferguson
26 athletes, 9 officials (35), flag: Peter Kelly; commandant: Dursley Stott
46 countries 1583 competitors

1982 Newspaper Photo
In the picture: (left to right) Andy Nicholson, Mark Gage, Mike Doyle, Gary Hinds and Steve Joughin take time out to enjoy the sun in the Games village. The photograph was used in the village newspaper
Brisbane 1982

It was wintery for a while soon after the team’s touchdown in the normally sub-tropical Gold Coast of Australia.

Hail showers – it was the worst weather since 1953 - reminded the team of the season that was just about to commence back home, while the cool air allowed an easier transition into the Aussie spring.

For a fair number of the team, their appearance in Australia was tinged with a degree of sadness. Curwen Clague, commandant for the first Games and manager thereinafter, had died at 67, not long before the team left for Down Under, and the new man in charge was broadcaster Peter Kneale.

The cherry red-blazered team had been labelled ‘My chariots of fire’ by the governor, Rear Admiral Sir Nigel Cecil, but sadly there were few fiery performances.

One who didn’t disappointment was Murray Lambden, a regular GB international. He later recalled: ‘I made up my mind to qualify for the 1982 Games in Brisbane, so I started training like mad for four years. I began to set records in local events – the TT Course Walk, the End to End, winning in the UK, and I broke a British record.'

He finished a fighting 8th in the largest field assembled since the event was incorporated in the Games in 1966, producing his second fastest time for 30km - 2.22.18 – just 24 seconds behind seasoned campaigner Roger Mills (England).

Graham Young beat his previous best times at 20km and 30km, finishing 12th, five minutes behind his team-mate, while Robbie Lambie, troubled by injuries, was disqualified just after half distance.

Army Major Angela Owen (nee Carter), the Inter-Service sprint champion and the first female athlete to represent the Island at the Games, never lived up to her promise in the sprints and felt she had let herself and the Island down.

Dave McCutcheon was well off the pace in the 100m but looked good for a time in his speciality, the 400m hurdles, however he clipped the eighth hurdle and lost a shoe.

The four-strong badminton squad again found themselves in hot company. After 5/0 losses against Malaysia, Canada, New Zealand, Muriel Cain, Phil Mead, Dennis Moore and Roberta Cannell savoured success with a 4-1 win against Zimbabwe.

In the singles and doubles events, there was no joy for the Manxies as they had to take on the best from the likes of Australia and Canada.

Graham Stigant was joined by his brother Shane in the swimming squad, with Louise Cowin getting a second opportunity to shine after her troubled time in Canada, as did Colin Skillicorn.

Graham was off song but Shane showed well and eclipsed his best times by significant margins at 100 and 200m breaststroke and he also set a new best in the 200m IM.

A DNF and a disqualification in the 400m freestyle and 200m IM were blank spots for Louise Cowin, and she never did manage to break the 60-second barrier in the 100m freestyle, having equalled her best of 61.7 in training.

Skillicorn, winner of the Northern Counties 100m and 200m backstroke titles earlier in the year, was unable to produce that form in the same events in Brisbane.

1982 Isle of Man Swimmers
In the swim: The author with (left to right) Louise Cowin, Graham Stigant, Colin Skillicorn and Shane Stigant

The shooting team’s ranks swelled to seven but there was to be no repeat of Stewart Watterson’s bronze of four years earlier. Peter Quilliam and Peter Quirk were best in the 50m small-bore prone pairs competition with eighth while Peter Kelly and John Quilliam achieved a similar result in the Olympic Trap pairs.

Peter Quilliam had taken on the small-bore duties after the late withdrawal of the nominated marksman, and the squad management admitted that this was a mistake and one which compromised his potential in the full-bore competition, his speciality.

John Quilliam combined Skeet, a first for the IoM, and Olympic Trap, perhaps over stretching himself and, sadly, he never mastered either discipline – the harder he tried, the worse the result.

Another first for the Island was Phil Mason’s participation in the free pistol, centre fire and air pistols events. Freely admitting his nervousness, Mason had to overcome a number of difficulties with his equipment and ammunition but battled away, particularly in the air pistol competition, his first on an open range.

Mike Kermode (full-bore), Peter Quirk (small-bore) and David Clague (Skeet), all appearing in the Games for the first time, tried diligently, Quirk with gold and silver medals in the Commonwealth Games European Championships never overcoming a poor practice period.

In the cycling road race Steve Joughin, just about unbeatable in the British Isles and still smarting from missing out on a place at the 1980 Moscow Olympics, missed the break and derived little comfort from seventh place, with Mark Gage, who was carving a name for himself in Holland, finishing in the bunch just a few seconds behind his team-mate.

A 100km team time trial was incorporated into the Games for the first time but the loss of the youthful Steve Porter left the three remaining members of the team in no position to challenge the might of England despite making a good start.

Trackman Gary Hinds and Porter were 13th and 19th in the 10-mile track race and finished 16th and 20th respectively in the 1000m time trial, where Joughin shone with an exceptional time for tenth.

He excelled again in the 4000m pursuit, blitzing his Manx record and just failing to qualify for the last eight.

Dive-bombing magpies thwarted

■ The Manx flag was raised in the Games village by cavalry corporal Gordon Caley, a Manxman based in the city.

■ Curwen Clague’s passing meant he was missed by the many acquaintances he made over the years as a team official, one remembering him from as far back as Wales. Ron O’Donnell was manager of the Aussie cycling team in Cardiff and recalled Stuart Slack’s bronze medal and the friendly rivalry with Curwen. At a cycling technical meeting, delegates observed a moment’s silence in his memory.

■ It’s a small world, particularly on a Jumbo jet to Brisbane. There to greet Manx cycling mechanic Lol Jones, a native of Liverpool, was old cycling chum Bruce O’Prey, who was in charge of the Jersey cyclists, and the pair were soon chatting about the old days with the Liverpool Premier Cycling Club.

■ Australia’s greatest ever woman athlete made straight for the Manx team when she visited the dining room in Brisbane. Marjorie Nelson (nee Jackson), otherwise known as the ‘Lithgow Flash’, wanted some of the team’s Manx black cat badges. Marjorie was manager of the Australian women’s team and won nine gold medals starting at the 1952 Olympics in Helsinki.

■ It was magpie nesting season in Queensland when the Manx team arrived and the birds are rather nervous creatures and liable to attack unsuspecting humans. No sooner had this been revealed on TV, than Don Taylor, the Island’s shooting manager, reported that one of their number was set upon.

■ Unharmed, the shooter decided a swift round of buckshot was not the answer and asked the locals for the ‘cure’. Wearing a funny face mask on the back of the head was the solution.

■ Sprinter Angela Owen (nee Carter), the first woman to make the team as an athlete, was besieged by the media at the warm-up track asking whether Australia’s top race horse owner and breeder Robert Sangster and his Manx wife Susan (nee Dean) had helped the Manx team. She pointed out that the couple, then living at The Nunnery on the outskirts of Douglas, had used their home to help raise more than £3,000.

■ When Col Brian Mylchreest, one of the many Manxies visiting Brisbane, popped into the Games village, he booked a session with team’s medical officer Dr Joe Ferguson - his GP at home. Brian was recovering from a broken arm and he arrived with X-rays taken at Noble’s Hospital. Dr Joe checked him out and Brian had the cast removed a few days later.

Results

1982 Angela Owen

First of the few: Angela Owen (nee Carter) became the first woman athlete to represent the IoM at the Games when she competed in the 100 and 200m sprints in Brisbane

ATHLETICS

Women's 100m – gold: Angella Taylor (Canada) 11.00
Angela Owen – 11.90 (20/29)
200m, gold: Merlene Ottey (Jamaica) 22.19
Angela Owen – 25.61 (26/29)
Men's 100m, gold: Allen Wells (Scotland) 10.02
Dave McCutcheon – 11.40 (41/44)
400m hurdles, gold: Garry Brown (Australia) 49.37
Dave McCutcheon – 54.46 (14/18)
30km walk, gold: Steve Barry (Wales) 2.10.16
Murray Lambden - 2.22.18 (8/19)
Graham Young – 2.27.04 (12/19)
Robbie Lambie – DNF

SWIMMING

Men's 100m backstroke, gold: Michael West (Canada) 57.12
Colin Skillicorn - 63.85 (16/21)
200m backstroke, gold: Cameron Henning (Canada) 2.02.88
Colin Skillicorn - 2.17.86 (13/19)
100m freestyle, gold: Neil Brooks (Australia) 51.41
Colin Skillicorn - 58.46 (20/27)
200m individual medley, gold: Alex Baumann (Canada) 2.02.25
Shane Stigant - 2.21.52 (19/27)
Colin Skillicorn - 2.22.07 (20/27)
Graham Stigant - 2.23.70 (23/27)

1982 Games village

Out and about: (left to right) Graham Young, Murray Lambden and Robbie Lambie enjoying some company in the Games village

100m breaststroke, gold: Adrian Moorhouse (England) 62.93
Shane Stigant - 70.77 (20/29)
Graham Stigant - 73.27 (25/29)
200m breaststroke, gold: Victor Davis (Canada) 2.16.25
Shane Stigant - 2.30.69 (17/26)
Graham Stigant - 2.35.94 (23/26)
Women’s 100m freestyle, gold: June Croft (England) 56.97
Louise Cowin - 63.21 (20/27)
200m freestyle, gold: June Croft (England) 1.59.74
Louise Cowin - 2.16.12 (16/21)
400m freestyle, gold: Tracey Wicham (Australia) 4.08.82
Louise Cowin – DNF
200m individual medley, gold: Lisa Curry (Canada) 2.16.94
Louise Cowin – dsq

SHOOTING

50m small-bore rifle prone individual, gold: Alan Smith (Australia) 1184 ex 1200
Peter Quirk - 1161 (20/28) 575 and 586
Peter Quilliam - 1150 (27/28) 578 and 572
50m small-bore rifle prone pairs, gold: England (Malcolm Cooper and Mike Sullivan) 1187
IoM - Peter Quirk and Peter Quilliam - 1168 (8/14) - Quirk 95, 98, 97, 99, 99, 97 – 585; Quilliam 95, 96, 98, 98, 98, 98 - 583
50m free pistol individual, gold: Tom Guinn (Canada) 553
Phil Mason - 495 (19/20)
Centre fire pistol individual, gold: John Cooke (England) 580
Phil Mason - 559 (11/17)
10m air pistol individual, gold: George Garling (England) 576
Phil Mason - 556 (15/20)
Olympic Trap individual, gold: Peter Boden (England) 191
Peter Kelly - 167 (20/29)
John Quilliam - 150 (26/29)
Olympic Trap pairs, gold: Australia (Eli Ellis and Terry Russell) 190
IoM - Peter Kelly and John Quilliam - 170 (8/13) Kelly 88, Quilliam 82
Full-bore rifle individual: first stage 7 shots at 300, 500 and 600 yds; second stage 10 shots at 300, 500 and 600 yds; third stage 15 shots at 900 and 1000 yds, gold: Arthur Clarke (Scotland) 387
Peter Quilliam - 375 (16/34)
Mike Kermode - 357 (31/34)
Full-bore rifle pairs: first stage 10 shots at 300, 500 and 600 yds; second stage 15 shots at 900 and 1000 yds, gold: Australia (Geoff Ayling and Keith Affleck) 572
IoM - Mike Kermode and Peter Quilliam - 531 (15/17) Quilliam 47, 47, 45, 67, 68 – 274; Kermode 45, 44, 37, 62, 69 – 257
Skeet individual, gold: John Wooley (New Zealand) 197
David Clague -180 (16/23) 92 and 88
John Quilliam -171 (21/23) 84 and 87
Skeet pairs, gold: Canada (Brian Gabriel and Fred Altman) 191
IoM - John Quilliam and David Clague - 163 (9/11) Quilliam 21, 18, 20, 19 – 78; Clague 19, 22, 25, 19 – 85

CYCLING

Men's 4000m individual pursuit, gold: Michael Turtur (Australia) 4.50.99
Steve Joughin - 5.10.89 (14/20)
Mike Doyle - 5.17.04 (15/20)
Steve Porter - 5.25.26 (17/22)
1000m individual time trial, gold: Craig Adair (New Zealand) 1.06.95
Steve Joughin - 1.10.911 (10/24)
Gary Hinds - 1.13.54 (16/24)
Steve Porter - 1.14.68 (20/24)
100km team time trial, gold: England (Joe Waugh, Malcolm Elliott, Bob Downs and Steve Lawrence) 2.09.27
IoM – Steve Joughin, Steve Porter, Mark Gage and Mike Doyle – 2.17.48 at 8.21 (8/9)
Road race (104 miles), gold: Malcolm Elliott (England)
Steve Joughin - 7/46 at 1.55
Mark Gage - 17/46 at 2.09
Mike Doyle - DNF
Andy Nicholson - DNF
10-mile scratch race, gold: Kevin Nichols (Australia)
Gary Hinds - 13/26
Steve Porter – 19/26

1982 Dave McCutcheon
Lost sole: Dave McCutcheon shed a shoe when he clipped a hurdle in the 400m race

BADMINTON

Team, gold, England (Anne Statt, Barbara Sutton, David Eddy, Derek Talbot, Jane Webster, Karen Bridge, Kevin Jolly, Mike Tredgett, Nora Perry and Ray Stevens)
IoM - Phil Mead, Dennis Moore, Muriel Cain and Roberta Cannell lost 5-0 to Malaysia, Canada, New Zealand and Hong Kong, beat Zimbabwe 4-1
vs Malaysia: men’s singles, Mead lost 15/6, 15/2; women’s singles, Cain lost 11/1, 11/0; men’s doubles, Moore and Mead lost 15/6, 15/4; women’s doubles, Cain and Cannell lost 15/2, 15/3, mixed doubles, Moore and Cannell lost 15/4, 15/6
vs Canada: Moore lost 15/1, 15/0; Cannell lost 11/0, 11/1; Mead and Moore lost 15/9,15/3; Cain and Cannell lost 15/2, 15/3; Mead and Cain lost 15/0. 15/4
vs New Zealand: Mead lost 15/8, 15/3; Cain lost 11/3,11/1; Mead and Moore lost 15/1, 15/9; Cain and Cannell lost 15/8,15/1; Moore and Cannell lost 15/1, 15/2
vs Hong Kong: Moore lost 15/1, 15/4; Cain lost 11/8, 11/0; Moore and Mead lost 15/5, 15/1; Cain and Cannell lost 15/6, 15/6; Mead and Cannell lost 15/4, 15/7
vs Zimbabwe: Cain won 11/4, 11/4; Mead lost 18/14, 4/15, 15/2; Moore and Mead won 18/16, 18/15; Cain and Cannell won 15/9, 15/1; Moore and Cannell won 15/7, 17/14
Women’s singles - gold: Helen Troke (England)
Roberta Cannell - lost 11/3, 11/1 to Allison Stinton (NZ) first round
Muriel Cain - lost 11/0, 11/1 to Jane Youngberd (Canada) first round
Women’s doubles, gold: Canada (Claire Backhouse and Johanne Falardeau)
IoM - Roberta Cannell and Muriel Cain - lost 15/5, 15/8 to Pam Hamilton and Alison Fulton (Scotland) first round
Mixed doubles, gold: England (Karen Chapman and Martin Dew)
IoM - Roberta Cannell and Dennis Moore - lost 15/3, 15/1 to Mike Scandolera and Audrey Swaby (Australia) first round
Muriel Cain and Phil Mead - lost 15/4, 15/4 to Claire Backhouse and Paul Johnson (Canada) first round
Men’s singles, gold: Syed Modi (India)
Dennis Moore – lost 15/4, 15/3 to John Miles (NZ) first round
Phil Mead - lost 15/2, 15/4 to Gordon Hamilton (Scotland) first round
Men’s doubles, gold: Malaysia (Beng Ong and Rashid Sidek)
IoM - Dennis Moore and Phil Mead - lost 15/3, 15/7 to Robert MacDougall and Mark Friedhau (Canada) first round